Neurolingwistyczne programowanie

W miarę jak umiejętność przekonania drugiego człowieka do swoich racji stawała się coraz bardziej pożądana, szczególnie w świecie wielkiego i małego biznesu, tworzono wokół niej wiele rozmaitych teorii psychologicznych wyjaśniających mechanizmy skutecznego manipulowania zachowaniem innych.

Teorią, która szczególnie w ostatnim czasie zyskała rangę słowa-klucza jest tzw. neurolingwistyczne programowanie, czyli NLP (neuro linguistic programming). O NLP słyszeli niemal wszyscy. Mało kto miał jednak okazję obserwować mistrzów tej tajemniczej sztuki w akcji.

Jednym z wybitnych teoretykow NLP jest brytyjski psycholog Derren Brown, który zasłynął m.in. tym, że postanowił przeprowadzić kilka prostych eksperymentów ukazujących potęgę manipulacji ludzkimi zachowaniami i emocjami. Przebieg owych eksperymentów zarejestrowany został przez kamerę video i w takiej właśnie formie trafił do serwisu YouTube.

W poniższym materiale Derren Brown udaje się na zakupy wyposażony w plik czystych kartek papieru przyciętych do wymiaru banknotów. Mimo iż z perspektywy możliwość „zapłacenia” tak przygotowaną gotówką w jakimkolwiek sklepie wydaje się irracjonalna – nie jest to wcale tak oczywiste.

Na wirtualne banknoty nie nabiera się jedynie podejrzliwy sprzedawca hot-dogów. Brownowi bez trudu udaje się jednak zmanipulować sprzedawcę luksusowej biżuterii.

Buzz this!

Jedna myśl nt. „Neurolingwistyczne programowanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>