Neurolingwistyczne programowanie

W miarę jak umiejętność przekonania drugiego człowieka do swoich racji stawała się coraz bardziej pożądana, szczególnie w świecie wielkiego i małego biznesu, tworzono wokół niej wiele rozmaitych teorii psychologicznych wyjaśniających mechanizmy skutecznego manipulowania zachowaniem innych.

Teorią, która szczególnie w ostatnim czasie zyskała rangę słowa-klucza jest tzw. neurolingwistyczne programowanie, czyli NLP (neuro linguistic programming). O NLP słyszeli niemal wszyscy. Mało kto miał jednak okazję obserwować mistrzów tej tajemniczej sztuki w akcji.

Jednym z wybitnych teoretykow NLP jest brytyjski psycholog Derren Brown, który zasłynął m.in. tym, że postanowił przeprowadzić kilka prostych eksperymentów ukazujących potęgę manipulacji ludzkimi zachowaniami i emocjami. Przebieg owych eksperymentów zarejestrowany został przez kamerę video i w takiej właśnie formie trafił do serwisu YouTube.

W poniższym materiale Derren Brown udaje się na zakupy wyposażony w plik czystych kartek papieru przyciętych do wymiaru banknotów. Mimo iż z perspektywy możliwość “zapłacenia” tak przygotowaną gotówką w jakimkolwiek sklepie wydaje się irracjonalna – nie jest to wcale tak oczywiste.

Na wirtualne banknoty nie nabiera się jedynie podejrzliwy sprzedawca hot-dogów. Brownowi bez trudu udaje się jednak zmanipulować sprzedawcę luksusowej biżuterii.

Buzz this!

1 komentarz »

 1. avatar
  itstrue napisał(a):
  Styczeń 7th, 2009 | 18:44
  comment-top

  Jest to mozliwe, ale raczej nie w Polsce, gdyz u nas kazdy patrzy na kase jaka sie mu daje

  comment-bottom

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. Adres URL dla TrackBacków

Skomentuj artykuł