Umiejętność pracy w zespole to jedna z najbardziej pożądanych cech wśród kandydatów do pracy. Wymaga się jej na prawie każde stanowisko – sprawdźcie przykładowych kilka ogłoszeń o pracę, jeśli nie wierzycie. Problem w tym, że wielu nawet doświadczonych managerów nie ma jasności w jaki sposób prowadzić zespół tak, by podczas wspólnej pracy wyciągnąć z teamu to, co najlepsze. Oto 4 najczęściej spotykane mity na temat pracy w zespole.
Mit 1 – Zgrany zespół jest lepszy
W zgranym zespole, w którym komunikacja przebiega harmonijnie pracuje się łatwiej i przyjemniej. Nie znaczy to jednak, że pomysły i rozwiązania jakie generuje taki zespół są lepsze. Wprost przeciwnie. Zbyt duża harmonia, porozumienie oraz dbałość o brak konfliktów blokują rozwój nowych idei. Wszyscy starają się nie urazić siebie nawzajem i brać pod uwagę zdanie i opinie każdego – w efekcie dobre pomysły mogą nie ujrzeć światła dziennego (bo zostaną odfiltrowane). Konflikty między członkami zespołu generują napięcie, które może wyzwolić dodatkową energię do działania i nowe pomysły. W harmonijnym zespole tego nie spotkamy.
Mit 2 – Świeża krew dobrze robi grupie
Z jednej strony, nowy członek zespołu to rzeczywiście świeża głowa, nowe pomysły i możliwość popatrzenia na problem z innej perspektywy. Te korzyści są jednak mniejsze niż korzyść z posiadania stabilnego zespołu ludzi, którzy znają się jak łyse konie (co nie znaczy, że nie spierają się ze sobą i nie bywają antagonistycznie nastawieni). Nie wierzycie? Zwróćcie uwagę na muzyków lub sportowców. Wyjątkiem są specyficzne zespoły nastawione na rozwiązywanie problemów i świeża krew w postaci outsidera.
Mit 3 – Dobra grupa sama działa
Wystarczy krótki brief opisujący problem skierowany do grupy a ona sama już podzieli się zadaniami i dookreśli brakujące elementy zadania – na tym przecież polega praca zespołowa! No właśnie nie – dobry manager przekaże cele zadania grupie, omówi poszczególne etapy realizacji i rozdzieli pracę. Grupa pozostawiona sama sobie, bez lidera, będzie działać chaotycznie i straci mnóstwo energii.
Mit 4 – Większa grupa to więcej pomysłów
I owszem, ale też większe ryzyko marnowania czasu na dygresje oraz markowania pracy i przekierowywania jej na kogoś innego. W większych zespołach częściej też zdarza się, że nie wszyscy są na bieżąco informowani o postępach prac i w efekcie tworzy się chaos.
fot.:Rodolfoclix.com