Efektywny zespół to zgrany zespół? Okazuje się że nie do końca. Według badań przeprowadzonych przez Katie Liljenquist z Brigham Young University, w efektywnym rozwiązywaniu zadań pomaga zatrudnienie odszczepieńca. Pracownika, który będzie różnił się od reszty pracowników na tyle, że stanie się outsiderem i nie będzie przez zespół do końca akceptowany.
Liljenquist (na zdjęciu) przeprowadziła serię badań nad procesami grupowymi w rozwiązywaniu zadań. Okazało się, że tendencja do konformizmu, która przejawia się podczas grupowego myślenia, może stać się siłą zespołu, jeśli tylko pojawi się w nim pracownik który do zespołu ?nie pasuje”. W takiej sytuacji, jeśli członek zespołu będzie zgadzał się z outsiderem, będzie chciał udowodnić swoje racje w sposób bardziej przekonywujący dla grupy (aby nie odrzuciła ona także jego). Ta wyzwoli bardziej dokładne przedstawienie swoich poglądów a co za tym idzie da większe pole do dyskusji i znalezienia błędów myślenia bądź znalezienia lepszego rozwiązania.
Praca z outsiderem nie jest dla zespołu przyjemna. W badaniu, zespoły pracujące z ?obcymi” czuły że gorzej im się współpracuje i miały poczucie że rozwiązały zadanie mniej efektywnie. W rzeczywistości jednak pracowały sprawniej i lepiej wykonywały zadania.
W jaki sposób dołączyć do zespołu odszczepieńca aby nie zakłócać kruchej równowagi w zespole pracowników? Dla utrzymania stabilności zespołu i mniejszej rotacji ważna jest przecież również atmosfera w miejscu pracy – im gorsza tym większe mamy szansę na rozpad zespołu. Najprościej na ważne spotkania lub do istotnych projektów zapraszać inne osoby z firmy, które pracują w ?konkurencyjnych” działach. Przykładowo do zespołu marketingowców projektujących nowe opakowania można zaprosić osobę z działu sprzedaży, do działu HR, który planuje szkolenia na następny rok, osobę z finansów.