Prokrastynacja – słowo wytrych używane coraz częściej aby obronić się przed poczuciem winy związanym z niewykonywaniem zaplanowanych zadań. Na czym polega prokrastynacja? Otóż psychologicznie jest to patologiczne odwlekanie wykonania ważnych zadań w czasie. Nazwa pokrastynacja pochodzi z łacińskiego ?procrastino” odroczyć, zwlekać, odkładać na jutro. W polskim nazewnictwie bywa nazywana ?syndromem studenta”.
Dawniej, kiedy jeszcze nie została stworzona koncepcja prokrastynacji mówiło się o osobach wiecznie odkładających coś na później po prostu leń. Prokrastynator nie jest jednak osobą, która zamiast wykonywać swoje zdania po prostu się leni i nic nie robi. Prokrastynatorzy cały czas pracują...tylko nie nad tym co naprawdę ważne. Jak to się dzieje, że prokrastynatorom brakuje motywacji i czy ty jesteś prokrastynatorem?
Przede wszystkim, warto pamiętać o tym, że prokrastynacja objawiać się może nie tylko w życiu zawodowym, ale w każdym obszarze życia. Aby można było powiedzieć o wystąpieniu takiego zachowania, podejmowane przez jednostkę zadania muszą być niepotrzebne, opóźniające i nieproduktywne. Szacuje się, że około co piąta osoba ma tendencje do prokrastynacji.
Istotę prokrastynacji, świetnie obrazuje poniższy filmik:
Prokrastynacja związana jest z niepokojem i stresem. Generalnie, prokrastynator najczęściej obawia się porażki związanej z wykonaniem zadania, więc nie wykonuje go aby nie doświadczyć owej porażki. Inne teorie tłumaczą to zjawisko wysokim progiem pobudzenia osób odkładających rzeczy na później – innymi słowy, wykonywanie rzeczy w ?ostatniej chwili” daje dodatkowe emocje i pobudzenie, których osoba ta potrzebuje. Jeszcze inna koncepcja tłumaczy prokrastynaję potrzebą czucia się potrzebnym. Nie wykonując zadań, osoba taka ma dzięki temu stale poczucie tego, że coś jeszcze zostało do zrobienia, a więc jest potrzebna i jej życie ma sens.
Mówi się, że tendencja do zwlekania i odkładania rzeczy na później kształtuje się w dzieciństwie i może towarzyszyć nam całe życie, co zwrotnie wpływa na obniżenie możliwości osiągnięcia sukcesu i gorsze wyniki zawodowe. Ciągła prokrastynacja prowadzi też do frustracji i poczucia mniejszego zadowolenia z życia.
W biznesie, prokrastynacja jest zabójcza – nie pozwala szybko reagować na zapotrzebowania rynku, sprawia że zadania biznesowe wykonywane są z opóźnieniem, a jeśli nasi pracownicy odkładają rzeczy na później, są mniej efektywni a firma gorzej funkcjonuje. Walka z prokrastynacją nie jest łatwa przeszkadza w niej bowiem …prokrastynacja.
Obecnie uważa się, że jedną z najbardziej skutecznych metod radzenia sobie z prokrastynacją jest terapia behawioralna.